Czym jest małoinwazyjna chirurgia naczyniowa

chirurgia naczyniowaMałoinwazyjna chirurgia naczyniowa to stosunkowo młoda dziedzina medyczna, ale jedna z najszybciej się rozwijających. Dzięki ogromnemu postępowi w zakresie zabiegów laserowych, wciąż zyskuje na popularności, bo oferuje zabiegi szybsze, skuteczniejsze i pozwalająca na skrócenie okresu rekonwalescencji do niezbędnego minimum. Zabiegi, po których jeszcze niedawno konieczna była hospitalizacja, są na tyle nieinwazyjne, że pacjenci już tego samego dnia wracają do domu.

Małoinwazyjna chirurgia naczyniowa zaczęła się rozwijać w końcówce XX wieku. Teraz jest jednak dziedziną, która szybko staje się standardem, stosowanym przez najlepszych lekarzy. Wciąż kształcący się i rozwijający umiejętności lekarze, którzy nadążają za rozwojem nauki, mają bowiem możliwość korzystania z narzędzi, które jeszcze niedawno pozostawały w sferze marzeń.

Największą zaletą tej metody jest przeprowadzanie niezwykle precyzyjnych zabiegów, które praktycznie nie pozostawiają śladu u pacjenta, nie sprawiają mu bólu i minimalizują ryzyko jakichkolwiek powikłań.

Efekty estetyczne i fizyczne

Niezwykle istotne są też efekty kosmetyczne. Chirurg naczyniowy nie pozostawia już blizny, więc zabieg likwidujący jedną przypadłość medyczną, nie staje się powodem innej przypadłości estetycznej. Najczęściej jedyną fizyczną zmianą jest niewielka dziurka po nakłuciu przy miejscowym znieczuleniu, która goi się i znika bardzo szybko.

Także organizm pacjenta jest poddany znacznie mniejszym obciążeniom. W nowoczesnej laseroterapii nie stosuje się bowiem znieczulenia ogólnego, które zawsze jest wyczerpujące. Zniszczeniu nie ulegają również tkanki, bo zabiegi są punktowe i dotyczą tylko operowanych fragmentów ciała. Nie jest też przy nich konieczne leczenie dużych ran, wynikających z tradycyjnych metod chirurgicznych. Pacjent nie jest też osłabiony, bo nie następuje duża utrata krwi. W zdecydowanej większości przypadków już w dniu zabiegu może wrócić do domu i do codziennych aktywności.

Nowoczesny sprzęt i wybitne umiejętności

Każdy zabieg wykonywany jest w oparciu o najnowocześniejszy sprzęt, pozwalający chirurgowi naczyniowemu na bieżącą kontrolę wszystkich parametrów. Lekarz pozostaje w kontakcie z pacjentem, więc może też z nim współpracować, wprowadzać korekty i podejmować decyzje w czasie rzeczywistym. Dzięki temu część zmian można wyleczyć podczas jednego zabiegu i nie są konieczne kolejne terminy.

Obsługą najnowocześniejszego sprzętu do małoinwazyjnej chirurgii naczyniowej zajmują się najlepsi chirurdzy naczyniowi, stale podnoszący swoje umiejętności poprzez zagraniczne szkolenia, uczestnictwo w międzynarodowych konferencjach i sympozjach. Dzięki temu kilkugodzinna operacja, która wcześniej sprawiała, że konieczne było po niej dwutygodniowe zwolnienie lekarskie, jest obecnie kilkudziesięciominutowym zabiegiem, po którym pacjent o własnych siłach idzie do domu.

W wielu systemach laserowych gwarantuje to już sam sprzęt, pobierający dane i w czasie rzeczywistym dopasowującym np. natężenie lasera do niezbędnych korekt. Oczywiście każdy pacjent traktowany jest indywidualnie, a parametry zabiegu zmieniają się za każdym razem, by był on całkowicie bezpieczny, a efekty były możliwie największe.

Warto wiedzieć, że większość powikłań, pojawiających się u pacjentów po zabiegach małoinwazyjnych, spowodowana jest błędami lekarzy. Można mieć jednak pełne zaufanie do ich wykształcenia oraz umiejętności, bo przeprowadzane regularnie badania kontrolne zawsze kończą się wynikami w zakresie 97-99% bez nawrotów w zakresie przebytej .

W Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku pracują wyłącznie doświadczeni lekarze o potwierdzonej renomie. W przepadku tak nowoczesnych metod leczenia warto postawić na ekspertów, którzy od lat się w nich specjalizują. Zwłaszcza, że takie zabiegi można wykonać u każdego pacjenta, który zostanie zakwalifikowany przez naszych specjalistów. Rozwój sprzętu pozwala nawet na zabiegi u osób z obciążaniami organizmu np. dużą nadwagą, które jeszcze niedawno „skazane” były tylko na metody tradycyjne.

Centrum Flebologiczne Lifemedica Gdańsk